Με σούπερ Χαλιμούρδα 4-0 ο Εθνικός

Με ηγέτη και σκόρερ έναν άφθαστο Ισίδωρο Χαλιμούρδα ο Εθνικός δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Ερμή Κορυδαλλού, μετατρέποντας το ντέρμπι της κατηγορίας σε υγιεινό περίπατο.
 Ο Εθνικός έφθασε στο 4-0, άνετα, ενώ άνετα θα μπορούσε να είχε σημειώσει ίσως ακόμη 1-2 γκολ, απέναντι  στον Ερμή που αρχικά  έδωσε χώρο στον Εθνικό θέλοντας να εκμεταλλευτεί
τυχόν ανοικτούς χώρου, ωστόσο οι Εθνικοί  πολύ καλά στημένοι, προσπάθησαν  να κρατήσουν  μπάλα και να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.
 Πάντως και ο Ερμής είχε ορισμένες ευκαιρίες τουλάχιοστον για να σημειώσει το γκολ της τιμής.
 Στο 27΄ ξεκίνησε το πάρτι του Χαλιμούρδα, καθώς το  σούτ μέσα απο την περιοχή και νίκησε τον Φωτόπουλο, εν μέσω απαοθέωσης από τους 500 περίπους φίλους του Εθνικού.
Ο Γαλάνης  στο 38΄ πήγε να σκοράρει το γκολ της χρονιάς, καθώς έβγαλε σέντρα απο αριστερά  η μπάλα πήρε μία παράξενη τροχιά και χτύπησε στο δοκάρι( εδώ τραυματίσθηκε κι ο γκολκήπερ του Εθνικού)..Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους , ο Λύγκος έκλεψε την μπάλα ως άλλος Αρσέν Λουπέν εκμεταλλευόμενος το λάθος του Γιαννακόπουλου ,και έβγαλε σέντρα σουτ στο κενό τέρμα και ο  Παυλόπουλος ανενόχλητος έκανε το 2-0...
To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ στο 51, αφού από κόρνερ που εκτελέστηκε απο τα αριστερά και ο Χαλιμούρδας ωραίος και άνετος έκανε με κεφαλιά το 3-0.οι του Ερμή διαμαρτυρύθηκαν για επειθετικό φαουλ, ενώ στο 53΄είχαμε την καλύτερη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Τσατσαρωνάκη να νικιέται στο τετ α τετ απο τον Ανδριόλα που με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ..
Δύο λεπτά αργότερα, απο φάουλ του Γκουμαλάτσου, ο Ανδριόλας έκανε κακή έξοδο και στο δεύτερο δοκάρι ο Γρηγοριάδης έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ, κι αμέσως μετά σπουδαία ευκαιρία για τον Εθνικό, όταν ο  Παυλόπουλος νίκήθηκε απο τον Φωτόπουλο στο τετ α τετ...
Πέναλτι για τον Εθνικό  στο 71΄ σε ανατροπή του Λύγκου, και ο Χαλιμούρδας   που το εκτέλεσε δεν αστόχησε διαμορφώνοντας  το 4-0..Στην φάση  του πέναλτι αποβλήθηκε ο Κυριακίδης με δεύτερη κίτρινη, από τον διαιτητή Τσαμούρη που στάθηκε αρκετά καλά.

Εκτός του Χαλιμούρδα, από τον Εθνικό στην πρώτη  γραμμή των διακριθέντων περνούν και οι Σάμιος, Λύγκος,  Γαλάνης, Γιουβανέλης