Λιοντάρι ο Ηρόδοτος πάλεψε στα ίσια την ΑΕΚ( 1-2)

Στις καθυστερήσεις κατάφερε η ΑΕΚ να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ηρόδοτου κερδίζοντας με 2-1, στον εξ΄ αναβολής αγώνα του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, και να ανέβει και πάλι στο ρετιρέ της βαθμολογίας.
 Ο Ηρόδοτος πάλεψε σκληρά το παιχνίδι, ήταην καλύτερος στο α΄ μέρος, κι εχασε μάλλον από απειρία τουλάχιστον τον βαθμό απέναντι στην ΑΕΚ, που και πάλι δεν ήταν η ....ΑΕΚ, παρότι σε σχέση με τελευταίες εμφανίσεις την καλύτερη..

Ο Ηρόδοτος ακόμη και στα τελευταία λεπτά και παρότι είχε στο τσεπάκι του Χ δεν κλείστηκε, και κυνήγησε την μεγάλη νίκη, όμως στο τέλος την πάτησε..
Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι στο Παγκρήτιο, παρουσία  3000 φιλάθλων των δύο ομάδων( εκ των οποίων 1500 φίλοι της ΑΕΚ) Μέτριο έως κακό το α΄ μέρος με ελάχιστες φάσεις, και δυνατά μαρκαρίσματα εκατρέρωθενΗ ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει. Στο 53ο λεπτό ο Μωραΐτης έκανε το 1-0 με σουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Σταθάκης με σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Ζαφείρη. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Ντακόλ κατάφερε να βρει δίχτυα καθώς εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα στο Γεωργέα και έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο ακολούθησε ένταση μετά το γκολ μεταξύ των παικτών., αφού στη φάση του γκολ ο Ηρόδοτος έπαιζε με 10 παίκτες, καθώς είχε τραυματιστεί και ήταν εκτός αγώνα ο Γεωργόπουλος
Στη συνέχεια το ματς πήρε πραγματικά φωτιά. Οι Κιτρινόμαυροι βγήκαν όλοι στην άμυνα, με τους παίκτες του Ηροδότου να εκμεταλλεύονται τις αντεπιθέσεις. Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πεταυράκης κέρδισε το πέναλτι,( ανατράπηκε από τον Χαρίτο). Το εκτέλεσε ο Ντακόλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή Σωτηριάδη με έμμεσο ως διπλό χτύπημα.
 Στο 83΄ μετά από  τραγικό λάθος του Ρόβα, ο Ζαφείρης έφυγε στην αντεπίθεση αλλά σούταρε άουτ.
Λίγο πριν η ΑΕΚ κάνει ακόμα μια γκέλα, ο συνήθης ύποπτος Βαγέλλης Πλατέλλας  μπήκε από αριστερά και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Ζαφείρη, χαρίζοντας την νίκη στην ΑΕΚ
Με λάθη η διαιτησία του Σωτηριάδη με βοηθούς τους Παπαδοπετράκη-Φινοκαλιώτη, Λασιθίου.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ζαφείρης,Δ. Μπινιχάκης, Γεωργόπουλος (58' λ.τρ. Μπαλάφας), Χαρίτος, Χαλκιαδάκης, Αχιλλέως (46' Σαλταπίδας), Κούρτι, Χατζηανδρέου, Κοζιράκης, Ζαφείρης Αλ, Μωραϊτης.
ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Γεωργέας, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου (83’ Τσεβάς), Γροντής (76’ Πόποβιτς), Πλατέλλας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς