Ανετα ο Εθνικός 5-1 την Θύελλα Κορυδαλλού

Μιά καλή προπόνηση ήταν για τον  Εθνικός ο αγώνας με την Θύελλα Κορυδαλλού και το τελικό 5-1 τα λέει όλα
Το συγκρότημα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Πειραιά , παρουσιάσθηκε μέτριο στο α΄ μέρος , όμως ήταν καταιγιστικό στην επανάληψη.

Φουριόζος μπήκε ο Εθνικός, ο οποίος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 14’ με τον Μανουλίδη, έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Σκαφτούρου.
Η Θύελλα Κορυδαλλού αντέδρασε,  και στο 17’ έφτασε στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σατάλογλου
Ο Εθνικός  στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές που έγιναν πίεσε , στο 50’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με τον Λύγκο, ενώ στο 60΄ ο Σούφλας με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 3-1, για να έρθει ο Παυλάκης στο 62’ με κεφαλιά να εκμεταλλευτεί αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λύγκου να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4-1.
Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Παυλάκης στο 84’ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ξενιτόπουλου.

Απαρατήρητος πέρασε ο διεθνής διαιτητής Ηλίας Σπάθας
ΕΘΝΙΚΟΣ: Μείμάρογλου, Σπήλιος, Πολυχρονίδης, Μπένα (46’ Σούφλας), Ξενιτόπουλος, Μαριόλης, Σαμιώτης, Μανουλίδης, Παυλάκης, Παυλόπουλος (46’ Λύγκος), Σκαφτούρος (65’ Γερόλυμος).