Καλή αρχή η Προοδευτική 3-0 τον Αετό Κορυδαλλού

Καλή αρχή για την ιστορική Προοδευτική στις αλάνες του Πειραιά, κερδίζοντας  με 3-0 τον Αετό Κορυδαλλού στην β΄φάση του κυπέλλου, ένα παιχνίδι που  παρακολούθησαν κάπου 500 φίλαθλοι.
Μόλις στο 6΄ οι  "Βυσσινί" άνοιξαν το σκορ με δυνατή κεφαλιά του Ζίζηλα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μιρτσέα, ενώ ο Αετός πίεσε στην συνέχεια  και δημιούργησε  δυο τρεις πολύ
καλές ευκαιρίες που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.
Στην εκπνοή του ημιχρόνου και πάλι ο Ζίζηλας με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε όμως η Προοδευτική  έχοντας ορισμένους έμπειρους ποδοσφαιριστές, κατάφερε να διευρύνει το σκορ στο 3-0 με  τον Φώσκολο να τελειώνει το ματς στο 62΄ με κοντινό πλασέ.
 Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Καρυοφύλη.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Ζήνωνος, Καλλής, Αρκούδας (51΄ Αντάλης), Ζίζηλας, Καράκαλος, Κολιούσης, Μιρτσέα (55’ Καρβούνης), Κοσμάς, Φώσκολος, Παπακωνσταντίνου, Ζελέκου (75’ Χόρτσας).
 ΑΕΤΟΣ : Κρασσάς, Γεωργουδάκης (46’ Μαυρέλος), Καράμπελας, Μπερίσα, Ζήνωνος, Καφαλίδης (70’ Τομάζος), Τουλοβασίλης, Τριαντάφυλλος (46’ Κολοφώτης), Μπαμπουλάκης, Μούτσα, Τσολάκου